Pěstování krystalu - roste nerost?

Všichni jsme si to zkusili už v laborkách na základní škole. "Ponořte provázek do nasyceného roztoku kuchyňské soli a pozorujte krystalizaci." Výsledek byl zajímavý (pokud jste udělali všechno správně), ale nijak ohromující. Sůl totiž krystalizuje nudně a nevytváří za běžných podmínek žádné závratné krystalstvo.

Tentokrát jsem byla chytřejší a rozhodla se vypěstovat krystal z modré skalice, nejběžnější a nejsnadněji dostupná látky pro krystalové nadšence. Objednala jsem si dva pytlíky po internetu a nastudovala návod. 

Shrnutí spousty rad a postupů:

Potřebujeme kádinku, něco na zakrytí kádinky proti prachu (poslouží řídká tkanina - snadno se zagumičkuje a umožní odpařování vody), skleněnou tyčinku nebo tužku, provázek, filtrační papír nebo opět kousek látky na přefiltrování roztoku proti nečistotám, modrá skalice (pentahydrát síranu měďnatého), větší uzavíratelná nádoba na uchování roztoku.

Zkrácený postup zní, umícháme nasycený roztok modré skalice ve vodě, tak aby se už dále nerozpouštěla. Je to piplačka a otravná, doporučuje se udělat toho roztoku hodně (alespoň litr), abychom nemuseli dodatečně dodělávat. Poté přefiltrujeme (zbavíme se tím nerozpuštěné skalice a prachu) a asi do půlky roztokem naplníme kádinku, zagumičkujeme, necháme. Asi po týdnu se nám na dně vytvoří vrstva krystalků. Neodpařený roztok z kádinky přefiltrujeme zpátky do "zásobárny roztoku", kterou máme bokem schovanou. V té by nic moc krystalizovat nemělo, protože je uzavřená proti odpařování vody. 

Z krusty krystalků na dně kádinky si vybereme ten největší a nejkrásnější (krusta se dá snadno rozbít a krystalky rozdělit), přivážeme ho na provázek a ten na skleněnou tyčinku. Do kádinky kterou jsme vypláchli a vysušili nalijeme roztok ze zásobárny, několik cm pod okraj. Do ní ponoříme krystalek na provázku tak, aby visel uprostřed kádinky a měl prostor pro růst. Bude si při vypařování vody brát rozpuštěnou skalici a ta už nebude krystalizovat na dně kádinky. Zagumičkujeme, necháme. Každé zhruba dva týdny zkontrolujeme, jestli se roztok odpařuje a případně doplníme, aby krystal nezůstal na suchu. Uplyne pár měsíců a voilà, na provázku se nám houpe velký modrý krystal. Pravidelnost jeho povrchu, velikost, doba po kterou roste.. to vše se odvíjí od toho, jak pečlivě jsme se o něho starali. 

Tak. A teď vám nabídnu unikátní pohled na to, co se stane, když půlku návodu podceníte a na druhou půlku zapomenete. 

Zásobárna roztoku po čtvrt roce, kdy jsem si na ni vzpomněla (krystal dopadl podobně):

 20170422 115823

 

Napište komentář

Položky označené * jsou vyžadovány. Vaše emailová adresa nebude zobrazena.

 


Bezpečnostní kód Obnovit